Loading...

naturalne kosmetyki, czyli jakie?

Cześć kochani,

to nasz pierwszy wpis na blogu – chcemy się przywitać i zarazić Was miłością do naturalnych kosmetyków.

Kosmetyki odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu- są pożywieniem dla naszej skóry; nakładamy je codziennie, dostarczając skórze cennych składników odżywczych. Warto zatem zadbać o jakość stosowanych specyfików i kontrolować, skąd pochodzą. Poniżej przedstawiamy Wam  kilka informacji na temat tego, jak na naszą skórę i organizm działa zawarta w kosmetykach chemia. Dzięki temu łatwo można zrozumieć, jak ważna jest świadomość jakości i sprawdzanie składu tego, co kupujemy.

Zacznijmy jednak od tego, czym właściwie są kosmetyki naturalne. Tak więc kosmetyki naturalne są produktami, do których powinno się czerpać składniki z natury, bez toksycznych i sztucznych dodatków. Kosmetyki naturalne różnią się od konwencjonalnych ilością zawartych w nich czystych składników aktywnych.

Oleje, które szkodzą

Być może nie wiecie, ale w przypadku kosmetyków konwencjonalnych znaczną część ich składu stanowią niedrogie oleje syntetyczne. Są one pochodnymi ropy naftowej. Prawda, że nie brzmi to zbyt dobrze? Najgorsze jest jednak to, że takie specyfiki działają jak silikon: pokrywają skórę nieprzepuszczalną powłoką, a tym samym zaburzają normalne procesy metaboliczne. W efekcie skóra nie może oddychać ani wchłaniać składników aktywnych. To jednak nie koniec – najnowsze badania dowodzą, że oleje syntetyczne mogą kumulować się w organach: wątrobie, nerkach, węzłach chłonnych. Poza tym oleje syntetyczne są tylko jednym z wielu składników kosmetyków, które mogą budzić kontrowersje – takich substancji stosowanych w przemyśle kosmetycznym jest dużo więcej.

Aby efektywnie dbać o skórę, warto sięgać po naturalne produkty, które wolne są od:

 • syntetycznych środków konserwujących;
 • syntetycznych substancji zapachowych;
 • sztucznych barwników;
 • substancji pochodzących z ropy naftowej;
 • substancji wytworzonych chemicznie (silikony, parabeny);
 • roślin manipulowanych genetycznie.

Składniki kosmetyków naturalnych, które brzmią groźnie, a nie są

Kosmetyki naturalne również wymagają konserwantów, aby nie rozwinęły się w nich bakterie czy grzyby. Wyjątkiem są czyste oleje – nie wymagają one konserwantów, jeżeli jednak przechowujemy je dłużej, warto trzymać je w lodówce.

Konserwanty dopuszczalne do stosowania w kosmetykach naturalnych to:

 • Sodium Benzoate – konserwant;
 • Pottasium Sorbate – konserwant;
 • Citric Acid – kwas cytrynowy, rozjaśnia skórę i delikatnie ją złuszcza;
 • Benzyl alkohol- konserwant, substancja zapachowa;
 • Dehydroacetic Acid – konserwant;
 • Tocopherol- witamina E, konserwant, posiada silne właściwości antyoksydacyjne, hamuje procesy starzenia się skóry.

Naturalnie najlepsze

Skład preparatów kosmetycznych naprawdę ma priorytetowe znaczenie. Biologiczne odpowiedniki syntetycznych składników (np. naturalne oleje roślinne zamiast wszechobecnego oleju mineralnego) wspomagają naturalne funkcje skóry i ją pobudzają. Tak jak kosmetyki syntetyczne pracują za skórę, zakłócając jej naturalną równowagę, tak naturalne mleczka i kremy nie zaburzają jej naturalnego rytmu i procesów odnowy.

Mamy nadzieje, że nasz artykuł jest pomocny . Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Co tydzień na blogu będzie pojawiał się nowy tekst, który krok po kroku pomoże Wam uzyskać wewnętrzny i zewnętrzny GLOW.

Ciepło pozdrawiamy,

XX

ala

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji