Loading...

Jak naturalnie uzupełniać elektrolity?

  Jeśli chcesz, aby twój organizm funkcjonował prawidłowo, musisz wiedzieć, czym są elektrolity, jak kluczową rolę odgrywają oraz w jaki sposób możesz zapewnić ich właściwe uzupełnianie. Elektrolity dbają o odpowiednie funkcjonowanie organizmu. To od nich zależy nasza gospodarka wodna oraz właściwy przebieg wielu kluczowych procesów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo są istotne i że to właśnie ich niedobór może prowadzić do pewnych zaburzeń i ich konsekwencji. Jak tego uniknąć? Mieć świadomość, czym dokładnie są elektrolity oraz jak w naturalny sposób można je uzupełniać.

Elektrolity – co to jest?

Elektrolity ​​to jony soli, czyli minerały rozpuszczone w płynach komórkowych naszego ciała, takich jak krew osocze oraz płyny tkankowe. Naładowane są one dodatnio lub ujemnie, w związku z czym przyciągają cząsteczki wody, która rozprowadzana jest po całym organizmie. Najważniejsze elektrolity to naładowane dodatnio kationy: sód, wapń, magnez oraz potas, a także ujemne aniony: chlorki, wodorowęglany i fosforany.

Elektrolity – jaką rolę pełnią w naszym organizmie?

Elektrolity są niezbędne do właściwego funkcjonowania naszego organizmu, a przede wszystkim układu nerwowego i mięśniowego. Elektrolity biorą udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych w neuronach, odpowiadają za prawidłową pracę twojego mózgu, a także za kurczliwość mięśni, w tym mięśnia sercowego. Co zatem dzieje się, jeśli ich ilość jest niewystarczająca?  

Niedobór elektrolitów – jakie są tego przyczyny i skutki?

Niedoboru elektrolitów nie da się uniknąć, gdyż jest to proces zupełnie normalny. Do utraty elektrolitów dochodzi w przypadku wszelkiego wysiłku fizycznego, czyli zarówno intensywnego treningu, jak i ciężkiej pracy. Elektrolity łatwo tracimy przy wysokiej temperaturze, ponieważ nasze ciało łatwo się wtedy poci, nawet bez większego wysiłku. Elektrolitów może nam brakować także w czasie choroby, gdy mamy do czynienia z gorączką czy biegunką. Niedobór elektrolitów to także wynik nieprawidłowej diety, niewystarczającego nawodnienia, a także zażywania niektórych leków (głównie moczopędnych i przeczyszczających).   W jaki sposób można zauważyć niedobór elektrolitów? Najczęściej występujące objawy to drżenie i skurcze mięśni, obrzęki, biegunki lub zaparcia, nudności, bóle głowy, senność, osłabienie i zmęczenie, pogorszenie samopoczucia czy podenerwowanie. Z powodu braku odpowiedniej ilości elektrolitów w organizmie może również dochodzić do omdleń, wzrostu ciśnienia krwi, zaburzeń funkcjonowania serca oraz odwodnienia.

Elektrolity – jak naturalnie możesz je uzupełniać?

Wiesz już, jak ważną rolę w twoim organizmie odgrywają elektrolity. Pora dowiedzieć się, jak możesz zapobiegać ich niedoborowi w naturalny sposób. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym piciu wody, zwłaszcza wysokozmineralizowanej – to podstawa!   Urozmaiceniem wśród płynów może być woda kokosowa, która pomaga uzupełnić niedobory sodu, potasu i magnezu. Możesz ją pić samodzielnie lub jako składnik różnego rodzaju domowych smoothies i koktajli. Jeśli z kolei lubisz soki warzywne, koniecznie pij ten z pomidorów. To doskonały sposób na uzupełnienie potasu w twoich organizmie. Sok pomidorowy posiada też wysoką zawartość likopenu – związku o silnym działaniu antyoksydacyjnym, chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.   Jak jeszcze uzupełniać elektrolity? Zadbaj o to, aby w twojej diecie nie zabrakło świeżych warzyw i owoców, np. pomidorów, bananów czy ziemniaków – to w nich znajdziesz niezbędny potas. Nie brakuje go także w orzechach. Doskonałym źródłem magnezu są natomiast nasiona słonecznika, migdały, kakao oraz gorzka czekolada. Jak uzupełniać sód i chlor? Pamiętaj, że zawiera je sól kuchenna. Wapń dostarczysz organizmowi, sięgając po produkty mleczne – jogurt, kefir i maślankę, nasiona roślin strączkowych, a także wspomniane już orzechy. Prawdopodobnie spożywasz już większość z tych rzeczy. A mając na uwadze, jak pozytywnie mogą wpłynąć na poziom elektrolitów, czyli twojego samopoczucia, nie wahaj się sięgać po nie częściej.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji