Loading...

Jak chronić skórę przed smogiem?

Jak chronić skórę przed smogiem?

Badania analizujące negatywny wpływ spalin i zanieczyszczeń na skórę trwają od lat. A ich wyniki są niezmiennie jednoznaczne. Smog szkodzi bardziej, niż nam się wydaje. Można jednak uchronić swoją cerę i zdrowie przed jego negatywnymi skutkami. Sposobów jest kilka. 

Czym jest smog? To nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współistnieniu związków chemicznych oraz pyłów w naszej atmosferze. To głównie pyły zawieszone, czyli tlenki azotu, siarki i węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz ozon. Substancje te mają zdolność wnikania w skórę i niestety – negatywnego oddziaływania na nią.

Jak smog wpływa na skórę?

Cząsteczki przenoszone przez powietrze, będące głównym składnikiem zanieczyszczeń, wpływają na naszą skórę na wiele sposobów. Przede wszystkim przyspieszają jej starzenie, obniżają poziom kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. To wszystko przyczynia się do naruszenia i zaburzenia bariery naskórkowej. W jaki sposób można to zauważyć? Skóra staje się sucha, matowa i podatna na różnego rodzaju niedoskonałości, czyli rumień, plamy barwnikowe, złuszczanie czy zmarszczki. Jeśli ktoś boryka się z trądzikiem, smog może go nasilać. 

Odpowiednia pielęgnacja ma znaczenie 

Jak zabezpieczyć skórę przed smogiem? Stosując właściwą pielęgnację i sięgając po produkty z zawartością konkretnych składników, zwłaszcza naturalnych antyoksydantów takich jak choćby witamina E czy C. Zawarliśmy je w zarówno w naszym RESTORATIVE SERUM, jak i LIGHT CREAM, które świetnie chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a przy okazji nawilżają, regenerują i odżywiają. Zadbajmy również o dokładne oczyszczenie skóry, do czego doskonale sprawdzi się kremowa emulsja GENTLE CLEANSER z olejem arganowym, olejem jojoba, olejem z awokado, aloesem oraz ekstraktem z dzikiej róży. Pamiętajmy też o regularnym peelingu, który usuwa martwy naskórek, a wraz z nim zalegające na nim zanieczyszczenia. GENTLE SCRUB, będący kombinacją kwasów AHA, BHA, ekstraktu z zielonej herbaty – niezawodnego antyoksydantu, a także delikatnie złuszczających drobinek z pestek moreli, to idealne rozwiązanie dla każdego rodzaju skóry. 

Oczyszczacz powietrza nowym domownikiem

Obok pralki, zmywarki i odkurzacza kolejnym sprzętem domowym, którego nie powinno zabraknąć w naszych domach powinien być oczyszczacz powietrza. Najlepiej taki, który będzie jednocześnie jonizował oraz nawilżał. Decydując się na zakup oczyszczacza należy zwrócić uwagę również na inne funkcje. A mianowicie na wysokość poziomu filtracji powietrza, czy oczyszczacz posiada filtr HEPA oraz filtr z węgla aktywnego, a także czy żywotność filtra to mniej niż 12 miesięcy. Dla osób wrażliwych na hałas istotna będzie z pewnością gwarancja cichej pracy w trybie nocnym. 

Oczyszczająca domowa dżungla

Jakość powietrza w naszych domach można skutecznie poprawić, wypełniając pomieszczenia odpowiednimi roślinami. Potwierdziła to 1989 roku badaniami NASA, dowodząc że niektóre gatunki mają zdolność pobierania szkodliwych dla zdrowia substancji, a następnie wbudowywania ich w strukturę własnych tkanek lub neutralizowania do związków nieszkodliwych dla człowieka. Jakimi roślinami doniczkowymi warto zatem się zainteresować? Wiele z tych oczyszczających powietrze jest łatwo dostępnych, a na dodatek niedrogich: aglaonema, skrzydłokwiat, epipemnum złociste, aloes, adiantum, sansewieria czy nefrolepis.

Magiczna moc olejków eterycznych

Chcąc zadbać o czyste powietrze w naszych domach, świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie drogocennego działania olejków eterycznych. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w kominek do aromaterapii, choć znacznie skuteczniejszy będzie dyfuzor ultradźwiękowy, który wraz z parą wodną skuteczniej rozprowadzi wybrany przez nas olejek eteryczny. No właśnie, a jaki olejek? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na skład olejku, czyli aby stanowił on 100% składu produktu. A jeśli chodzi o samo działanie, to do oczyszczenia powietrza genialnie nadają się olejki z eukaliptusa, sosny, lawendy, geranium, jodły, cery raz mięty. 

Jak miasta mogą walczyć ze smogiem?

Oczyszczanie powietrza w naszych czterech kątach to jedno. Ale przecież wychodzimy z domów i to właśnie na ulicach naszych miast skóra jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie pyłów. Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 znajduje się w Polsce. W niektórych z nich podjęto pewne kroki, aby to zmienić – po wprowadzonej w 2019 roku w Krakowie uchwale anysmogowej zakazującej palenia w mieście węglem i drewnem poziom rakotwórczego poziom benzo(a)pirenu zmniejszył się o połowę, zaś stężenie pyłów o 40 procent. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb. Proces wymiany „kopciuchów” w polskich miastach idzie żółwim tempem, w związku z czym mieszkańcy niektórych województw (np. do końca 2021 roku czas na wymianę pieców mieli mieszkańcy woj. podkarpackiego i śląskiego), którzy nadal będą ich używać, zapłacą kary do 5 tys. złotych. Jednak zamieszkujący inne obszary (np. województwo opolskie) nadal mogą palić węglem i drewnem aż do 2030 roku. 

Co jeszcze można zrobić, aby poprawić jakość powietrza w Polsce? Wzorem do naśladowania może być tutaj Londyn. W ramach zdecydowanych działań podjętych przez władze miasta wprowadzono strefę Ultra Low Emission Zone (ULEZ). Pojazdy, w tym samochody osobowe i dostawcze, muszą spełniać rygorystyczne normy emisji spalin (dotyczy to głównie samochodów z silnikiem diesla) lub wnosić dzienną opłatę za podróż po wyznaczonym obszarze. To kolejna inicjatywa burmistrza Sadiqa Khana, za którego kadencji  liczba mieszkańców żyjących na obszarach z nielegalnie zanieczyszczonym dwutlenkiem azotu powietrzem spadła o 94%. Z kolei liczba szkół na takich terenach zmniejszyła się o 97% – w 2016 roku było ich 455, a w 2019 już tylko 14. Przyczyniło się do tego m.in. wykorzystanie niskoemisyjnych autobusów na najbardziej uczęszczanych trasach, zakończenie wydawania nowych licencji taksówkom z silnikiem diesla czy zwiększenie bezpiecznej przestrzeni dla rowerzystów.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji