Loading...

ekologiczny styl życia

Świat, w którym żyjemy, jest naszym domem, dlatego musimy o niego dbać. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo sobie i kolejnym pokoleniom. I nie trzeba tutaj podejmować wielkich działań i radykalnych czynów. Ekologiczne życie zaczyna się od małych kroków. Wykonując systematycznie pewne działania, możemy stać się bardziej przyjaźni dla naszej planety. Codzienne wybory przyniosą wspaniałe rezultaty, z których nie będziemy chcieli już zrezygnować.

Proste nawyki, które pozwolą żyć bardziej ekologicznie

  • korzystaj z butelki wielorazowego użytku lub zastosuj filtr w domu – dzięki temu nie przyczynisz się do powstawania śmieci powodujących duże szkody dla środowiska.
  • używaj kubka wielorazowego użytku – korzystanie z jednorazowych kubków doprowadza do tego, że powstaje odpad, który rozkłada się bardzo długo. Nasze codzienne cappuccino przekłada się na 365 kubków w koszu, a przez 10 lat jest to już 3560 sztuk. Produkt ten powleczony jest niezwykle szkodliwym polietylenem, który rozkłada się nawet 500 lat. Doskonałym rozwiązaniem jest używanie kubków wielorazowych lub robienie kawy w domu, co dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić pieniądze.
  • nie wyrzucaj jedzenia i ubrań – Żyjemy w erze konsumpcjonizmu -kupujemy za dużo, nie zastanawiając się przy tym, czy jest to nam naprawdę potrzebne. W rezultacie przyczyniamy się do zasypywania planety śmieciami. Wyprodukowanie żywności czy ubrań to duże obciążenie dla środowiska. Pamiętajmy o tym, że jedna para dżinsów to blisko 10 000 litrów zmarnowanej wody. Wystarczy robić bardziej racjonalne zakupy, planować, sprawdzać terminy ważności. Niepotrzebne ubrania można oddać potrzebującym.
  • na zakupy zabieraj torbę wielorazowego użytku – własna materiałowa torba na zakupy to ekologiczny, mądry, a także stylowy wybór,
  • kupuj produkty lokalne – żywność z supermarketu jest sprowadzana z daleka i pakowana w wiele warstw. Jedzenie sezonowe jest smaczne, zdrowe i pozbawione zbędnych opakowań.
  • oszczędzaj wodę, na przykład wtedy, kiedy myjesz zęby lub bierzesz prysznic,
  • wyłączaj urządzenia, z których nie korzystasz, wyłącz światło, gdy nie jest potrzebne,
  • wykorzystuj urządzenia takie jak pralka czy zmywarka wyłącznie wtedy, gdy są pełne,
  • wybieraj pociągi zamiast samolotów, gdy tylko jest taka możliwość,
  • korzystaj z transportu publicznego, samochodem podróżuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W sezonie letnim doskonałą alternatywą jest spacer lub rower. W ten sposób zadbasz także o własną kondycję fizyczną.

Wprowadzając powyższe nawyki w codzienne życie stajemy się bardziej przyjaźni dla naszej planety. Małe kroki mogą mieć ogromną moc w długiej perspektywie czasu. Razem możemy wiele zdziałać.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji